Menstraucija in spolnost kot ženska prehoda
Tradicionalno je bil življenjski cikel ženske razdeljen na "tri krvne skrivnosti": prvo menstruacijo, porod in menopavzo. Ženski arhetip, ki se prenaša skozi kulturo in čas, odzvanja te krvne skrivnosti v upodobitvah dekleta (ki se bliža menstruaciji), matere (nosilke in negovalke življenja) in krone (varuhinje modrosti). Danes prepoznamo, da telo ženske zori skozi rojstvo, menstruacijo, porod, materinstvo, menopavzo in smrt. Poleg tega naša ženska telesa opravijo prehod tudi skozi spolno iniciacijo, pogosto pa tudi skozi nenačrtovane dogodke, kot so spontani splav, splav, hude bolezni in poškodbe.
Prva menstruacija ali menarha, kot obred prehoda
Menarha ali prva menstruacija je eden najstarejših priznanih ženskih obredov prehoda. Ne označuje le biološke plodnosti, ampak tudi psihološko in družbeno iniciacijo v ženskost. V mnogih tradicionalnih kulturah je bila menarha označena z rituali, ki priznavajo preobrazbo deklice in jo pozdravljajo v novi fazi življenja - odraslosti. Potem je pridobila negativen odnos ter občutke sramu, strahu in obveznosti. Vendar lahko menarhe pristopimo tudi tako, da cenimo čutno stran njene izkušnje.
Menarha simbolizira prvi prehod med otroštvom in deklištvom, povezuje mlado žensko s cikličnimi ritmi narave, plodnosti in ustvarjanja. V mitih in sanjah se pogosto pojavlja kot simbol krvi, vode, lune ali kače, ki odražajo prenovo, skrivnost in moč. Na osebni ravni menarha pogosto sproži kompleksna čustva – opolnomočenje, vznemirjenje, strah ali celo žalost zaradi izgube otroštva. Ta trenutek namreč prebudi arhetip dekleta in vabi mlado žensko k preoblikovanju odnosa do njenega telesa, spolnosti in identitete. Različne tradicije so obeležile menarho z izolacijo, pojedinami, simboličnim kopanjem ali modrostjo starejših žensk. Ti obredi so služili oblikovanju donosa do menstruacije kot vira moči in ne sramu. Danes si lahko ženske povrnemo odnos do menarhe tako, da morda napišemo pismo sebi kot mladi ženski, izvedemo slovesen obred med materjo in hčerko ali ustvarimo zasebni obred s svečami, rožami in vodo ter tako počastimo ta prehod.
Menstruacija je zdrav, lahko pa tudi vesel dogodek, ki nas ženske mesečno povezuje s cikličnim ritmom življenja in nas spominja na to, da je privilegij biti ženska.
Prva spolna izkušnja kot obred prehoda
Doseči telesno zrelost je prvi korak na poti do ženskosti; postati spolno aktivna pa je drugi pomemben mejnik na tej poti. Kljub temu je izguba nedolžnosti v naši kulturi redko priznana kot obred prehoda. Vzrok za to so tudi verski in družbeni tabuji, ki še vedno obkrožajo to temo. Ali ženske svojo prvo izkušnjo spolnega odnosa doživimo kot zaseben in skrivni dogodek – morda celo prehod, zaradi katerega bi se morale počutiti krive - ali kot vir ponosa, je odvisno od odnosa, s katerim vstopimo v spolno življenje.
Prva spolna izkušnja je prehod, ki simbolizira vstop v erotično moč, intimnost in samoodkrivanje. Ima globoko simbolno težo tako v osebnih kot kulturnih zgodbah, oblikuje žensko identiteto in vzorce njenih odnosov. Ta iniciacija pogosto vključuje elemente predaje, zaupanja in preobrazbe. V mitologiji so prva spolna srečanja pogosto povezana z dekliškimi boginjami ali junakinjami, ki se soočajo s preizkušnjami, spustom ali srečanji z "drugim" (ljubimcem, bogom ali senco). Sanje okoli tega prehoda lahko vključujejo mostove, vrata, prečkanje vode ali ogenj. Izkušnja, ne glede na to, ali je pozitivna, begajoča ali boleča, lahko oblikuje občutek jaza, mej in odnosa do želje. Jungovska psihologija na to gleda kot na soočenje z dinamiko anime in animusa ter nezavednimi pričakovanji glede ljubezni, užitka in avtonomije. Nekatere tradicije so prvo spolno izkušnjo zaznamovale s slovesnostmi ali obredi v čast tej novi fazi, medtem ko so druge uvedle stroga pravila glede nedolžnosti. V nekaterih kulturah je bila tako prva spolnost obredna, z blagoslovi, kopelmi ali vodstvom starejših žensk. Danes si ženske lahko povrnemo odnos obreda skozi ustvarjanje ritualov ljubezni do sebe, praks čutnosti ali obredov premišljanja o preteklih odnosih in spolnih izkušnjah. Tako lahko ta prehod oblikujemo z osebno izbiro in zavestno iniciacijo.
Za mlado žensko je pomembno tudi, da razume razliko in povezavo med spolnostjo ter ljubeznijo. Spolnost lahko namreč enači z bližino in čustveno povezanostjo ter globljo intimnostjo. Vendar pa je poleg spolnosti prav prijateljstvo tisto, ki krepi, poglablja in vzdržuje intimo odnosa.
Sanjski simboli povezani z menarho in prvo spolno izkušnjo
Sanje delujejo z globokimi simboli, zato lahko ženska duša predela te prehode z močnimi podobami. Tukaj so nekatere izmed pogostih motivov iz sanj, ki bi jih lahko povezali z menarho ali prvo spolno izkušnjo.
Kri v sanjah pogosto simbolizira življenjsko moč, preobrazbo in iniciacijo. Zlasti menstrualna kri lahko predstavlja prebujanje ženske moči, a tudi izgubo otroške nedolžnosti. Voda, kot so oceani, reke, dež ali celo poplave, lahko odraža silna čustva in pretočnost teh prehodov. Prečkanje vode, vstop v reko ali izstop iz morja, lahko simbolizira vstop v ženskost. Mostovi invrata, prehod skozi obok ali mistični prehod, pogosto predstavljajo iniciacijo. Podobe kač in lune v sanjah so prav tako pomenljive. Kače so starodavni ženski simboli, povezani z modrostjo, transformacijo in spolnostjo, medtem ko je luna povezana z menstrualnim ciklusom in ženskimi skrivnostmi. V sanjah se lahko pojavi tudi vodnica kot je modra ženska, prednica, boginja ali senčna figura, ki lahko simbolizira nezavedno in vabi k preobrazbi.
Izmenjava doživljanja v varni skupini ali terapevtskem odnosu, risanje, slikanje ali pisanje o sanjah in občutkih, povezanih s temi izkušnjami, lahko pomaga integrirati njihov pomen. Tako menarha kot prva spolna izkušnja imata namreč potencial za globoko iniciacijo, če ju spoštujemo kot svete, zavestne pragove in ne zgolj kot biološke dogodke.
Viri:
Brenner, A. 2007, Womens rites of passages: How to embrace change and celebrate Life
Foto: Priscilla du Pree, Unsplash