Labirint, simbol notranje preobrazbe in rasti

Labirint je starodavni simbol, ki se nanaša na celovitost. Združuje podobe kroga in spirale ter ima zapleteno vijugasto mrežo prehodov skozi katero iščemo pot. Labirint predstavlja notranje potovanje vase in nazaj v svet. Predstavlja tudi simbol potovanja skozi življenje od rojstva do smrti ter iskanje našega namena in smisla. Kot tak predstavlja našo notranjo, življenjsko in duhovno pot. V analitični psihologiji, zlasti v delu Carla Junga, pa je labirint močan simbol nezavednega in procesa individuacije.

Razlika med labirintom in blodnjakom

Labirint ni enak blodnjaku. Razlika med labirintom in blodnjakom je v tem, da ima labirint eno samo neprekinjeno pot, ki vodi do središča. Blodnjak ima več poti, ki se odcepijo in ne vodijo v središče ali pa se končajo in ne vodijo nikamor. Blodnjak ima razpotja, ki nas postavljajo pred dileme in od nas terjajo odločitve. Je temen, skriti prostor, kraj kjer postanemo zmedeni in izgubimo orientacijo ter se zlahka izgubimo. V nasprotju z blodnjakom ima labirint en vhod, ki je hkrati tudi izhod. V labirintu se je nemogoče izgubiti. Njegovo središče vse dosežemo dokler se vztrajno premikamo naprej. Šele ko prispemo v središče se obrnemo in krenemo po isti poti nazaj ven. Labirint je kompleksna in zapletena struktura. Nikakor ni uganka, ki jo je potrebno rešiti, pač pa je pot smisla, ki jo lahko izkusimo. Njena pot je krožna in ovinkasta, vendar nima slepih ulic, vodi do središča in po isti poti nazaj ven.

Labirint v mitologiji in religiji

Najbolj znan labirint, ki je pravzaprav blodnjak, je tisti iz grškega mita o Tezeju. Njegova naloga je bila zadržati Minotavra, pol bika in pol človeka, sina žene kralja Minosa, ki je z leti pridobil na moči in postal neobladljiv. Labirint je po naročilu kralja zgradil izumitelj Dedalus, ki je sam iz te zagonetke komajda našel pot nazaj ven. Zaradi svoje kaotične strukture in pošasti, ki je bivala v njem je predstavljal fizični in duhovni izziv za vse, ki so vstopili vanj. Minotavra je nazadnje uspelo pokončati grškemu junaku Tezeju. Ta je s pomočjo niti, ki mu jo je podarila Ariadna, hči kralja Minosa, našel tudi pot nazaj ven. Ariadna je kasneje postala nesmrtna, saj jo je Dioniz, bog plodnosti in rodovitnosti, okronal za boginjo poti in labirintov.

Skozi stoletja so labirinte uporabljali v različnih verskih in duhovnih praksah. Predstavljali so duhovno pot k Bogu in služili kot nadomestek za romanje. Tako kot Stonehenge in egipčanske piramide so tudi labirinti posebne geometrijske oblike, ki določajo sveti prostor. Najdemo jih na vseh celinah sveta razen na Antarktiki. Najbolj znan primer krščanskega labirinta, namenjenega molitvi, je kamniti labirint, na tleh katedrale v Chartresu v Franciji.

Labirint kot vzorec

Kretski ali klasični labirint je enokrožni vzorec s sedmimi kocentričnimi krogi, v obliki dvojne sekire ali metulja, ki so ga našli na starodavnih najdiščih in na petroglifih, lončenini in kovancih po vsem svetu, ki segajo vsaj v četrto stoletje pred našim štetjem.

Chartres labirint je štiriosni vzorec, sestavljen iz enajstih koncentričnih poti, ki se vijejo proti osrednjemu notranjemu krogu. Zgrajen je bil v srednjem veku, to je v trinajstem stoletju, na tleh katedrale posvečene Mariji iz Chartresa. Namenjen je bil romarjem, ki niso imeli možnosti osebno romati v sveto mesto Jeruzalem. Značilnost labirinta Chartres je cvetlični dizajn s šestimi cvetnimi listi v njegovi sredini in stotrinajstimi žarki, ki segajo iz zunanjega kroga.

Labirint v analitični psihologiji

Labirint predstavlja potovanje navznoter, ki ga lahko razumemo kot simbol za proces individuacije – potovanja proti integraciji različnih vidikov sebe. V tem smislu simbolizira raziskovanje nezavednega, kjer se srečujemo tako s senco (nepriznanimi ali potlačenimi vidiki sebe) kot z globljimi plastmi psihe, vključno s kolektivnim nezavednim. Tako kot krmarjenje po labirintu zahteva vztrajnost in razmislek, tako ga terja tudi proces samoodkrivanja. Tako kot ima labirint ciklično strukturo, tudi proces individuacije ne poteka po ravni liniji; namesto tega se giblje v spiralah, kjer se posameznik večkrat srečuje z istimi temami ali težavami, vendar na globljih in bolj prefinjenih ravneh. Naša zavest se pogosto »izgubi« v labirintu nezavednega. To predstavlja trenutke v življenju, ko se počutimo zmedeni, brezciljni ali preobremenjeni z nerešenimi težavami. Doseganje središča labirinta lahko simbolizira stik z Jazom, kar je Jungov izraz za integrirano in realizirano osebnost. Jaz pogosto doživljamo kot vodilno silo, podobno kot središče labirinta predstavlja cilj ali notranjo resnico.

Labirint v meditaciji in čuječnosti

Za čuječo meditacijo v hoji se lahko uporablja tudi labirint. Labirint je tako lahko način za umiritev uma, pomiritev tesnobe, zmanjšanja stresa, vzpostavitev ravnovesja v življenju, krepitev ustvarjalnosti ter spodbujanje vpogleda in samorefleksije. Labirint, ki predstavlja rast in preobrazbo, lahko daje občutek jasnosti, miru in spokojnost. Povezuje nas z našim notranjim svetom ter nas vrača nazaj v tukaj in sedaj. Praksa hoje po labirintu združuje telo z umom in duhom. Opogumlja nas, da lahko bolj zaupamo in sledimo svoji poti. Manj kot smo osredotočeni na navigacijo, bolj se lahko posvetimo notranjemu svetu. Labirint simbolizira, kako je vse v življenju povezano in ponuja pot do duhovne rasti in zdravljenja. Hoditi po labirintu pomeni potovati navznoter, vrniti se ven pa je neke vrste ponovno rojstvo.

Jungova analitična psihologija vidi labirint kot bogat simbol za osebno transformacijo, ki vključuje izzive samoraziskovanja, soočenje z notranjo temo in integracijo različnih delov sebe v harmonično celoto. Potovanje skozi labirint je zahtevno, a se izplača, saj ob primerni podpori vodi do večje psihološke celovitosti.

Vir: Chevalier-Gheerbrant, Slovar simbolov, 1995, MK

Foto: Joachim Schnurle, Unsplash

 
Previous
Previous

Biblioterapija: film Finding Joe, 2011, režija Patric Takaya Solomon

Next
Next

Mit o Tezeju: soočenje z minotavrom